Trzeba wiedzieć, że choroba pasożytnicza naszych podopiecznych jest zoonozą (chorobą odzwierzęcą). To znaczy, że jeśli chorują na nią nasze zwierzęta, to my też jesteśmy zagrożeni zarażeniem, w tym przede wszystkim dzieci.
Pasożyty wewnętrzne najczęściej nie dają objawów chorobowych, dopiero przy silnym zarobaczeniu pojawiają się takie objawy jak: apatia, wychudzenie, pogorszenie okrywy włosowej, wymioty, wydalanie pasożytów lub ich części, drgawki i objawy neurologiczne. Wyjątek stanowi młodzież (szczenięta, kocięta, źrebięta), u których objawy pojawiają się szybciej a przebieg choroby jest zdecydowanie ostrzejszy i może zakończyć się nawet zgonem. Dlatego bardzo ważne jest profilaktyczne i regularne odrobaczanie zwierząt. Drogi zarażenia są bardzo zróżnicowane, bezpośrednie ( śródmaciczne, z mlekiem matki, przez zjedzenie jaj pasożytniczych z kałem) po pośrednie ( z zanieczyszczonych powierzchni, piasku czy sierści).
Jeśli posiadamy więcej niż jedno zwierzę, pamiętajmy by odrobaczyć je w tym samym terminie. Odrobaczać powinno się również ok 7-10 dni przed planowanym szczepieniem, gdyż u zarobaczonego zwierzęcia działanie szczepionki może być osłabione. Wszystkie leki powinny być dopasowane do wieku, masy ciała i gatunku naszego pupila oraz stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
Terminy te mogą być modyfikowane do indywidualnych potrzeb danego pacjenta bądź z powodów zdrowotnych. Pamiętajmy, że zawsze możemy zapytać o naszego Pupila