Odrobaczanie zwierząt

PASOŻYTY WEWNĘTRZNE SĄ JEDNĄ Z NAJCZĘSTSZYCH CHORÓB, KTÓRE DOTYKAJĄ NASZYCH PODOPIECZNYCH. ZAPRASZAM DO CZYTANIA O TYM ZAGADNIENIU I DO ZAPOZNANIA SIĘ Z KALENDARZEM ODROBACZEŃ.

Trzeba wiedzieć, że choroba pasożytnicza naszych podopiecznych jest zoonozą (chorobą odzwierzęcą). To znaczy, że jeśli chorują na nią nasze zwierzęta, to my też jesteśmy zagrożeni zarażeniem, w tym przede wszystkim dzieci.

Pasożyty wewnętrzne najczęściej nie dają objawów chorobowych, dopiero przy silnym zarobaczeniu pojawiają się takie objawy jak: apatia, wychudzenie, pogorszenie okrywy włosowej, wymioty, wydalanie pasożytów lub ich części, drgawki i objawy neurologiczne. Wyjątek stanowi młodzież (szczenięta, kocięta, źrebięta), u których objawy pojawiają się szybciej a przebieg choroby jest zdecydowanie ostrzejszy i może zakończyć się nawet zgonem. Dlatego bardzo ważne jest profilaktyczne i regularne odrobaczanie zwierząt. Drogi zarażenia są bardzo zróżnicowane, bezpośrednie ( śródmaciczne, z mlekiem matki, przez zjedzenie jaj pasożytniczych z kałem) po pośrednie ( z zanieczyszczonych powierzchni, piasku czy sierści).

Jeśli posiadamy więcej niż jedno zwierzę, pamiętajmy by odrobaczyć je w tym samym terminie. Odrobaczać powinno się również ok 7-10 dni przed planowanym szczepieniem, gdyż u zarobaczonego zwierzęcia działanie szczepionki może być osłabione. Wszystkie leki powinny być dopasowane do wieku, masy ciała i gatunku naszego pupila oraz stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

KALENDARZ ODROBACZANIA PROFILAKTYCZNEGO PSA:

  • pierwsze odrobaczanie wykonuje się już u 3 tygodniowych szczeniąt
  • kolejne odrobaczenia wykonuje się co miesiąc do 6-go miesiąca życia
  • po 6-tym miesiącu życia możemy przejść na odrobaczanie co 3 miesiące
  • po 1-wszym roku życia odrobaczamy psy minimum 2 razy do roku

KALENDARZ ODROBACZANIA PROFILAKTYCZNEGO KOTA:

  • pierwsze odrobaczanie kociąt wykonuje się w 4 tygodniu życia, następnie kontynuuje się co 2 tygodnie
  • po odsadzeniu kociąt od matki odrobaczamy je co miesiąc do 6-go miesiąca życia
  • następnie koty domowe, nie wychodzące na zewnątrz odrobaczamy co najmniej 2 razy w roku, koty wychodzące lub żyjące na zewnątrz odrobaczamy regularnie co 2-3 miesiące. 

Terminy te mogą być modyfikowane do indywidualnych potrzeb danego pacjenta bądź z powodów zdrowotnych. Pamiętajmy, że zawsze możemy zapytać o naszego Pupila